18-11-2016, 22:02

Енергетична Рада: регулювати тарифи повинні органи місцевого самоврядування, а не чиновники в Києві

Енергетична Рада: регулювати тарифи повинні органи місцевого самоврядування, а не чиновники в Києві

Для встановлення прозорих і справедливих тарифів для населення потрібно оприлюднити енергетичний баланс країни, вивести регулятора з-під впливу монополістів та зробити енергетичні компанії публічними. Про це йшлося під час засідання Енергетичної Ради Аграрної партії, яке відбулось 16 листопада в Києві.

 «Реформи не діють. Кошти, сплачені населенням за підвищені тарифи на електроенергію, уже «проїли». Коли затверджували шкалу про щоквартальне зростання тарифів, то обіцяли, що уже в 2017 році ми відійдемо від субсидіювання з держбюджету і вийдемо на обґрунтований ринковий тариф. Сьогодні різниця між населенням і промисловістю – 50 млрд гривень, як і була раніше. Перехресне субсидіювання залишилось на тому ж рівні. Питання, за що платять люди?» - зазначив під час засідання лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

 На засіданні члени Ради обговорили два законопроекти, які матимуть фундаментальний вплив на роботу енергокомплексу в найближчий час. Перший - закон «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг». Саме ця інституція встановлює тарифи для населення, однак її робота в Україні взагалі не регламентована. Законопроект ухвалили в двох читаннях, однак він «завис» в Адміністрації Президента.

 «Два роки комісія працює під загрозою визнання її роботи нелегітимною. НКРЕ було створено у 2014 році указом Президента. Щодо цього було багато критики громадськості, що це рішення було антиконституційним, і президент не мав права його ухвалювати. Є навіть рішення суду про визнання тарифів на електроенергію нелегітимними, бо комісія мала нелегітимний характер. Цей закон мав би узаконити роботу НКРЕ, але він уже більше місяця висить без жодних коментарів з адміністрації», - наголосив під час засідання Юрій Саква, перший заступник голови Всеукраїнської енергетичної асамблеї.

 За словами Юрія Сакви, якщо закон набере чинності, для ефективної роботи НКРЕ потрібні додаткові нормативи.

 «НКРЕ повинна виконувати стратегію розвитку енергетичного комплексу. Сьогодні цього нема. Виходить навпаки, комісія сама формує стратегію, сама визначає пріоритети. На практиці це преференції. Тарифи встановлюють конвеєром. Приміром, в країні є сотні теплокомуненерго, а професійно розглянути структуру їхніх тарифів, інвестиційні складові, вплив на державу комісія не в змозі», - говорить Юрій Саква.

 Регулювати тарифи повинні не кілька чиновників у Києві, які оперують сумами, рівноцінними всьому бюджету країни, а органи місцевого самоуправління.

 «Мають бути створені регіональні комісії з регулювання енергетики, і вони повинні працювати з муніципалітетами. Тобто розраховувати мінімальну вартість тарифу. А вже далі місцеве самоуправління визначить, на що слід спрямовувати кошти - на заміну мереж чи, приміром, на нове обладнання, але все це має погоджуватися з самими жителями. І, безперечно, спочатку повинен бути сформований і оприлюднений енергетичний баланс та загальна стратегія розвитку енергокомплексу України, щоб місцеве управління розуміло, куди в цілому рухається країна», - переконаний Віталій Скоцик.

 Ще один документ, який розглянула Енергетична Рада – закон про ринок електроенергії. Наразі він ухвалений у першому читанні. До 7 грудня документ обіцяють прийняти, попри те, що профільному комітету ВР надійшло 1200 правок.

 «Наш ринок електроенергії сьогодні відкинутий на 20 років назад. І чи вдасться його сформувати до 2022 року, як це прописано в законі, в наших реаліях - велике питання. Суттєва загроза - заборгованість. Не населення. Люди платять практично 100%. Не платять шахти, водоканали, не платять державні підприємства, в яких дерибаняться гроші. А держава тільки стимулює безоплатний відпуск електроенергії. Ми рухаємось по замкнутому колу. Нам потрібна не тільки реформа ринку, потрібна реформа всієї держави, всього державного управління», - зазначив Юрій Саква.

 Починати реформу енергетичного сектору треба з визначення структури власності, переконаний голова Енергетичної Ради, член Президії Аграрної партії Іван Плачков. Компанії повинні бути публічними. Інакше монополісти «заріжуть» будь-який закон і будь-яку пропозицію, щоб не втрачати контролю над найприбутковішим сектором.

 «Передусім в Україні потрібно прийняти закон, що енергетичні компанії повинні бути публічними, їх потрібно вивести на біржі і змусити власників їх продати. Тільки тоді ми зможемо провести реформи. Інакше власники куплять усе – і НКРЕ, і депутатів, і заблокують будь-яке ефективне рішення», - зазначив Плачков.

 За його словами, контрольні пакети акцій не можуть бути зосереджені в руках однієї людини.

 «Ніде у світі немає такої чудасії, щоб весь енергетичний комплекс належав сімом сім’ям олігархів, як зараз в Україні. Енергетичні компанії або державні, або комунальні, або приватні, як у США, але там акціями володіють сотні тисяч, а то і мільйони людей. У США де-факто компаніями управляє нацкомісія, яка встановлює тарифи. Комісія з цінних паперів контролює звітність. Якщо вона знаходить фальсифікації, менеджмент отримує пожиттєве ув’язнення. Жоден мільйонер – чи то Трамп, чи Біл Гейтс – не можуть купити собі якусь енергетичну компанію. Так має бути і в Україні», - резюмував Іван Плачков.

 Енергетична Рада партії викладе своє бачення розвитку галузі – в розрізі короткострокового та довгострокового планів. Ця стратегія ради ляже в основу програми партії щодо енергетики.

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.

Коментарі:

Залишити коментар

Новини

4-04-2017   Ветеран